خصال

خصال

خدا بود و دگر هیچ نبود،خلقت هنوز قباى هستى بر عالم نیاراسته بود،ظلمت بود،جهل بود،عدم بود،سرد و وحشتناک،و در دایره امکان،هنوز تکیه گاهى وجود نداشت.خدا کلمه بود،کلمه اى که هنوز القاء نشده بود،خدا خالق بود،خالقى که هنوز خلاقیتش مخفى بود،خدا رحمان و رحیم بود ولى هنوز ابر رحمتش نباریده بود،خدا زیبا بود،ولى هنوز زیبایى اش تجلى نکرده بود،خدا عادل بود ولى عدلش هنوز بروز ننموده بود،خداقادر و توانا بود ولى قدرتش هنوز قدم به حوزه عمل نگذاشته بود،در عدم چگونه کمال و جلال و جمال خود را بنمایاند؟ در سکوت چگونه کلمه زاییده شود؟ درجمود چگونه خلاقیت و قدرت تظاهر کند؟ عدم بود،ظلمت بود،سکوت و جمود و وحشت بود.
--------------------------------------------------
اراده خدا تجلى کرد، کوهها، دریاها، آسمانها و کهکشانها را آفرید،چه انفجارها،چه طوفانها!چه سیلابها!چه غوغاها که حرکت اساس خلقت شده بود و زندگى با شور و هیجان زائدال وصفش به هر سو مى تاخت.درختها،حیوانها و پرندهها به حرکت درآمدند.
--------------------------------------------------
جلال،بر عالم وجود خیمه زد و جمال،صورت زیبایش را نمایان ساخت و کمال،اداره این نظام عجیب را به عهده گرفت.حیوانات به جنب و جوش و پرندگان به آواز درآمدند،و وجود نغمه شادى آغاز کرد و فرشتگان سرود پرستش سر دادند.
--------------------------------------------------
آنگاه،خدا انسان را از«حَمَاءِمَسْنُون»آفرید و او را بر صورت خویش ساخت و روح خود را در او دمید و این خلقت عجیب را در میان غوغاى وجود رها ساخت.
..................................................................
شهید مصطفی چمران"19فوریه1978"

طبقه بندی موضوعی

نویسندگان

۰

عید فطر1

     

  اوّل:پس از نماز صبح و نماز عید،تکبیراتى که در شب پس از نماز فریضه مى‏خواندى،بخوان.

 

  دوم:پس از نماز صبح دعای«اللّهم انى توجّهت الیک‏ بمحمّد امامى»را بخوان.

 

  سوم:کنار گذاشتن زکات فطر پیش از نماز عید، به شرحى که در کتابهاى فقهى آمده.بدان‏که زکات فطر،واجب مؤکّد و شرط قبولى روزه ماه رمضان و سبب حفظ انسان‏ تا سال آینده است،و حق تعالى در این آیه شریفه: «قد افلح من تزکى و ذکر اسم ربه فصلّى» زکات را مقدّم بر نماز ذکر فرموده.

 

  چهارم:غسل است،و بهتر آن است اگر ممکن شود آن را در نهر انجام دهند،و وقت آن پس از طلوع فجر است‏ تا زمان بجا آوردن نماز عید و در روایتى آمده است که غسل را در زیر سقف پوشیده بجا آور،و چون خواستى غسل کنى بگو:
اللَّهُمَّ إِیمَانا بِکَ وَ تَصْدِیقا بِکِتَابِکَ وَ اتِّبَاعَ سُنَّةِ نَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ.
خدایا تنها براى ایمان به تو،و تصدیق به کتاب تو،و پیروى از روش پیامبر تو محمّد درود خدا بر او و خاندانش باد
آنگاه«بسم الله»بگو و غسل را بجاى آر،و هنگامى‏ که از غسل فارغ شدى بگو:
اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ کَفَّارَةً لِذُنُوبِی وَ طَهِّرْ دِینِی اللَّهُمَّ أَذْهِبْ عَنِّی الدَّنَسَ . 
خداى این غسل را کفاره گناهانم قرار ده،و دینم را پاک کن،خدایا هر آلودگى را از من برطرف فرما.

 
  پنجم:پوشیدن جامه نیکو،و بکار بردن بوى خوش،رفتن به صحرا براى بجا آوردن نماز عید در زیر آسمان در غیر شهر.

 

  ششم:خوردن مقدار کمى از تربت سیّد الشهدا علیه السّلام که از هر دردى شفاست مستحبّ است.

 

  هفتم:چون براى رفتن به نماز عید آماده شدى،بیرون نرو مگر پس از طلوع آفتاب،و بخوان دعاهایى را که سیّد ابن‏ طاووس در کتاب»اقبال«نقل کرده از جمله ابو حمزه ثمالى از امام باقر علیه السّلام روایت کرده که هنگامى‏که براى نماز عید فطر و قربان و جمعه آماده بیرون رفتن شدى،این دعا را بخوان: 


اللَّهُمَّ مَنْ تَهَیَّأَ فِی هَذَا الْیَوْمِ أَوْ تَعَبَّأَ أَوْ أَعَدَّ وَ اسْتَعَدَّ لِوِفَادَةٍ إِلَى مَخْلُوقٍ رَجَاءَ رِفْدِهِ وَ نَوَافِلِهِ وَ فَوَاضِلِهِ وَ عَطَایَاهُ فَإِنَّ إِلَیْکَ یَا سَیِّدِی تَهْیِئَتِی وَ تَعْبِئَتِی وَ إِعْدَادِی وَ اسْتِعْدَادِی رَجَاءَ رِفْدِکَ وَ جَوَائِزِکَ وَ نَوَافِلِکَ وَ فَوَاضِلِکَ وَ فَضَائِلِکَ وَ عَطَایَاکَ وَ قَدْ غَدَوْتُ إِلَى عِیدٍ مِنْ أَعْیَادِ أُمَّةِ نَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْهِ وَ عَلَى آلِهِ وَ لَمْ أَفِدْ إِلَیْکَ الْیَوْمَ بِعَمَلٍ صَالِحٍ أَثِقُ بِهِ قَدَّمْتُهُ وَ لا تَوَجَّهْتُ بِمَخْلُوقٍ أَمَّلْتُهُ وَ لَکِنْ أَتَیْتُکَ خَاضِعا مُقِرّا بِذُنُوبِی وَ إِسَاءَتِی إِلَى نَفْسِی فَیَا عَظِیمُ یَا عَظِیمُ یَا عَظِیمُ اغْفِرْ لِیَ الْعَظِیمَ مِنْ ذُنُوبِی فَإِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ إِلا أَنْتَ یَا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ. 
خدایا هرکس در این روز آماده شد یا نیت کرد،یا مهیّا و مستعد شد،براى ورود به درگاه یکى از بندگانت‏ به امید جایزه‏ها و صله‏ها و بهره‏ها و عطاها،ولى اى آقاى من آماده شدن و قصد کردن و مهیا و مستعد شدن‏ من تنها به جانب توست به امید جایزه‏ها و صله‏ها و بهره‏ها و عطاهایت،اینک‏ صبح کردم در عیدى از اعیاد امت پیامبرت محمّد(درود خدا بر او و خاندانش)، درحالى‏که به عمل صالحى که به آن اطمینان کنم،و آن را پیش آورده باشم بر تو وارد نشدم،و به مخلوقى که آرزومندش باشم رو نکردم،بلکه در حال فروتنى تنها به جانب تو آمده‏ام به گناه و بدى نسبت به خویش اعتراف دارم،پس اى بزرگ،اى بزرگ،اى بزرگ،گناهان‏ بزرگم را بیامرز،که گناهان بزرگ را جز تو نیامرزد،اى که معبودى جز تو نیست،اى‏ مهربان‏ترین مهربانان.

 

  هشتم:چهارده رکعت نماز بجاى آورد،در هر رکعت سوره«حمد»و آیة الکرسى‏ و سه مرتبه سوره«توحید»را بخواند،تا در برابر هر رکعتى ثواب چهل سال عبادت و ثواب عبادت هرکه در آن ماه روزه گرفته،و نماز خوانده براى او باشد.

 

  نهم:شیخ طوسى در کتاب«مصباح»فرموده که در آخر شب غسل بجاى آر،و تا طلوع فجر در جاى نماز خود بنشین.

 

منبع:erfan.ir

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی